top of page

על גירושין ודיני משפחה

מאמרים נוספים

גישור ופתרון סכסוכים בתחום המשפחה

על תהליך הגישור

גישור הוא שיטה אלטרנטיבית ליישוב סכסוכים, שבה גורם נייטרלי מסייע לצדדים לסכסוך להשיג הסכם בעניין שבו לצדדים יש אינטרס משותף יחד עם חילוקי דעות.

מטרת הליך זה היא למצוא פתרונות ליישוב סכסוכים בדרך של הסכמה ודו-שיח, ובכך לחסוך הגעה עם המחלוקת אל פתחו של בית המשפט. ההסכמה בגישור מתאפשרת באמצעות סיוע של גורם חיצוני נייטרלי המקובל על שני הצדדים החלוקים-המגשר, אשר מסייע להם למצוא את הדרך להסדר מוסכם.

בעוד שבתביעה משפטית הצדדים נאבקים זה בזה ומשמעותו המיידית של ניצחון צד אחד היא הפסדו של הצד השני, מגשר מנסה ליצור תקשורת והבנה בין הניצים. חלק מתפקיד המגשר הוא לנסות וליצור דיאלוג ושיח בו יבהיר כל צד את האינטרסים והרצונות שלו, ומתוך כך יתבהרו גם האינטרסים החופפים והמשותפים של הצדדים. ניסיון זה יכול לאפשר פיתרון אשר יפגע באופן מינימלי בכל אחד מן הצדדים, כאשר כל צד מבין את רגישויות הצד שכנגד ומסביר את אלו שלו.

הליך זה מאפשר מצד אחד קבלת פתרון מוסכם לבעיה ומצד שני אפשרות לשיקום היחסים המשפחתיים.

אילו מחלוקות ניתן לפתור בגישור?

 • גירושין ופרידה

 • חלוקת עזבון וירושה

 • שימוש בנכסי המשפחה

 • מינוי אפוטרופוס לבן משפחה

 • יישוב סכסוכים בגיל השלישי

 • בעיות בין בני זוג

 • ניהול חברה משפחתית או עסק משפחתי

 • פתרון סכסוכים ומחלוקות לא כספיים

על המגשרת עו"ד מיכל לוי כהן

עו"ד מיכל לוי כהן עוסקת בתחום דיני המשפחה בכלל ומתמחה בתחום גישור ועריכת הסכמים בתחום המשפחה תוך התאמה אישית ללקוחותיה והגנה על עתידם. בהליך הגישור מושם דגש על הובלת בני הזוג במקצועיות ובתבונה במסלול המוביל לחתימה על הסכם ובמטרה להקנות שקט נפשי ובטחון בעתיד לבני הזוג.

חשוב לזכור בסיום תהליך גישור נבנה הסכם וכי בניית הסכמים דורשת היכרות מעמיקה עם החוק והפסיקה במטרה לאפשר מתן פסק דין ותוקף . אי היכרות עם דרישות החוק והפסיקה המעודכנים עלולים להוביל חלילה לכך שההסכם לא יוכר, וכתוצאה מכך יפגע עתידם של שני בני הזוג. במהלך השנים נוסחו עבור לקוחותינו הסכמים רבים מאוד , תוך צבירת ידע וניסיון רב, מצוינות משפטית ומוניטין.

גירושין והליך הגישור

הליך הגירושין הינו תהליך כואב ולא נעים לשני הצדדים, אשר נע בין שתי אופציות: מלחמה ושלום. האם להתגרש בדרכי נועם ושלום, או האם להפוך את זירת הגירושים לזירת דם ולהילחם על כל שקל מהרכוש שעומד על הפרק. אחת הדרכים המקובלות למנוע התקוטטות ומאבק בין המתגרשים בבית המשפט בנושאים רגישים כמו ממון ומשמורת לילדים, היא לפנות לגישור גירושין ובכך לחסוך את המאבק המשפטי היקר והמכאיב בהגשת תביעות משפטיות הדדיות, ולחפש פתרונות מוסכמים בהליך של גישור.

גישור לגירושין מסייע לבני הזוג להתמודד רגשית עם הפרידה, וכן מסייע בעת גירושין עם ילדים, בכך שהוא מעניק פתרון מחלוקות סביב גידול הילדים וחינוכם ביום יום. ההליך חוסך זמן רב וגם כסף רב בכך שהוא מונע מאבקים מיותרים ואת התארכות הפרידה וחלוקת הרכוש.

ניתן לפנות במקביל להליך הגישור גם לייעוץ משפטי אשר יסייע לצדדים בידיעת זכויותיהם המשפטיות ויקל בהבנת המעמד המשפטי של הליך הגישור ותוקפן של ההחלטות וההסכמות אליהן מגיעים תוך כדי התהליך.

בין יתר הנושאים הנידונים בזמן הליך גישור גירושין:

 • משמורת ילדים לרבות מועדי ביקורים, מימון הוצאות

 • הסכם מזונות אישה / ילדים

 • חלוקת הרכוש המשותף

 • החלטות עקרוניות הקשורות לילדים (חינוך, בריאות, אזור מגורים)

 • התנהלות הליך הגישור

השלב הראשון הוא כמובן הסכמת הצדדים לתהליך גישור ולפנייה למגשר חיצוני מוסכם. לאחר תיאום ציפיות לגבי עצם הפרוצדורה של ההליך, על הצדדים להתחייב לתהליך ולתוצאותיו על מנת להבטיח כי הוא יניב תוצאות מחייבות.

לאחר שנבחר מגשר מוסכם והתקבלה הסכמה על התהליך, המגשר יכול להתחיל לעסוק בפיתרון המחלוקת – ראשית, הוא עשוי להיפגש עם כל צד בנפרד על מנת ללמוד את הרקע לסכסוך ולמפות את האינטרסים המנוגדים והמשותפים של הצדדים.

לאחר מכן, הוא יאסוף יחד את הצדדים ויציג מספר מתווים לפתרון הסכסוך בדרך שעונה למיטב הבנתו על מקסימום הצרכים של הצדדים באופן מאוזן. זהו שלב של דיאלוג ומשא-ומתן, בו הצדדים נאלצים גם לוותר על חלק מדרישותיהם הראשוניות על מנת להגיע להסכם גישור. התהליך אמור להסתיים בהסכם בין הצדדים. על הצדדים להתחייב להסכם באופן משפטי חד-משמעי, על מנת לתת חותמת סופית ומחייבת לתהליך.

למה לפנות למגשר?

אין שיטה טובה מזו לפתרון סכסוכים כאשר היא הולכת והופכת למקובלת יותר ויותר. בעוד שבבית המשפט ישנו מנצח ומפסיד, בהליך זה הצדדים מפגינים כוונות כנות של הגעה להסכם עשויים למצוא פתרון אשר יהיה בחזקת רע במיעוטו לכל אחד מן הצדדים. כמו כן, יש לצדדים שליטה רבה יותר על עצם התהליך. בהסכמה בין הצדדים ניתן לתחום את פרק הזמן בו הם ינסו להגיע להסכמה ובכך לחסוך בעלויות של משפט ארוך ומתיש בו כל צד מנסה להיאבק עד חורמה בצד השני.

כאשר מגיעים להסכמות הדדיות לא יתכן מצב בו התוצאה המתקבלת פוגעת באחד או בשני הצדדים בצורה חמורה מאחר וכל תוצאה המתקבלת מוסכמת על שני הצדדים.

גישור יכול לחסוך כספים נכבדים והוצאות משפטיות (תשלום אגרות בית משפט, תשלום למומחים, תשלום שכר טרחת עורך דין) וכן זמן יקר – ניתן להגיע לפתרון מהיר ולחסוך זמן רב אשר היה מושקע בניהול מאבק משפטי ארוך. גישור גירושין מאפשר סיום היחסים ללא משקעים רעים והמשך יחסים תקינים – חשוב במיוחד כאשר יש ילדים משותפים.

לפגישת ייעוץ מקצועית
צלצלו עכשיו 052-3943004
 
או שלחו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם

הטופס נשלח בהצלחה! תודה שיצרתם עימנו קשר

bottom of page